SABİT PROTEZLER

Sabit protez nedir?

Sabit protez diş veya dişler üzerine yapıştırılan ve hasta tarafından çıkarılamayan, sadece hekim tarafından çıkarılabilen protez türleridir. Bunlar tek dişe yapılırsa kron protezi diye adlandırılır. 2 veya daha fazla dişin birleştirilerek yapıldığı durumlarda köprü protezi diye adlandırılır.  Zamanında tedavi edilmeyen durumlar diş kaymalarına, diş devrilmelerine ya da tedavisi daha zor ve daha maliyetli durumlara neden olabilir.

Sabit Protezlerde tedavi süresi ne kadardır?

Tedavi süresi yaklaşık olarak 1-2 haftadır. Bazı durumlarda bu süre kısalabilmekte ya da uzayabilmektedir.  

Sabit Protezlerin alternatifi var mıdır?

Sabit protez yerine hareketli protez seçeneği düşünülebilir ancak bu durum sabit proteze göre konforu düşürmektedir.

Sabit Protezler yapılırken dişlerimde herhangi bir işlem yapılması gerekir mi?

Sabit protez yapımı için doğal diş veya dişlerinizin bir miktar kesilerek küçültülmesi gerekmektedir. Gereken kesim miktarı sabit protezin türüne, kullanılacak malzemeye ve dişleriniz arasındaki mesafeye göre farklılık gösterir. Geleneksel metal seramik protezlerde dişin her yönünden yaklaşık 1-2 mm arasında kesim yapılır.

Dişlerime anestezi yapılır mı?

Canlı dişlerde kesim işlemi lokal anestezi altında yapılması gerektiği için hastaya anestezi yapılması gerekir.

Dişlerimde hassasiyet oluşur mu?

Dişlerin kesilmesinden yapıştırılmasına kadar geçen süre içerisinde dişleriniz hassasiyet gösterebilir. Dişlerinizi korumak için geçici kuronlar hazırlanır. Daimi proteziniz takılıncaya kadar bunların dikkatlice muhafaza edilmesi gerekir. Geçici kronların düşmesi durumunda ihmal edilmeden hekime başvurulmalıdır, aksi taktirde dişlerde enfeksiyon ve kaymalar oluşabilir.

Sabit Protezlerim takıldıktan sonra yemek yiyebilir miyim?

Protez takıldıktan sonra 2 saat boyunca beslenmeye ara vermek gerekiyor. Ardından normal şekilde beslenmeye devam edilebilir.

Aşırı madde kaybına uğramış dişlere nasıl bir işlem yapılır? Sabit protez desteği olarak kullanılır mı?

Çürük veya kırılma sonrası yeterli diş dokusu bulunmayan dişlerde sabit protez uygulayabilmek için kanal tedavisi ve post uygulaması gerekebilir. Post diş kökü içerisine yerleştirilen vida veya millerdir.

Sabit Protezler yapıştırıldıktan sonra alışabilir miyim?

 Protezlerin yapıştırılması sonrası ağızda yabancı madde hissi, dişlerde hassasiyet meydana gelebilir. Bu durumlar normaldir. Ancak geçmeyen ağrı veya başka olumsuz bir durumda beklemeden hekiminize başvurunuz.

Sabit Protezlerde bakım nasıl olur?

Sabit protezlerde temizlik işlemi standart ağız bakımı yapıldığı sürece yeterlidir. Ancak köprü protezler bulunduğu durumlarda köprü protezlerin altlarını ip yardımıyla temizlemek gerekecektir.