GECE PLAĞI - EKLEM SPLİNT

GECE PLAĞI - TEMPOROMANDİBULAR EKLEM SPLİNTİ (OKLÜZAL SPLİNT)

Neden çene ekleminde ağrı olur?

Çene eklemi rahatsızlıkları, çene kasları ve eklemlerdeki fonksiyon bozukluğu, çenelere yönelik çarpma, vurma, darbe ve kaza gibi travma yaralanmaları, eksik veya kotü dizilimli dişler, çene kapanışındaki sorunlar, ileri düzeyde diş aşınmaları diş sıkma ve/veya gıcırdatma, duygusal stres ve psikolojik v.b. sorunlar gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Çene eklemimde problem olduğu nasıl anlayabilirim?

Belirti olarak, baş ve boyunda gerilme hissi ve ağrı, kulaklarda çınlama ve/veya ağrı, baş ağrısı, eklem hareketlerinde kısıtlılık, gıdaları çiğneyememe ve çeşitli eklem sesleri gibi durumlar ortaya çıkar.

Röntgen yada başka bir teşhis yöntemi kullanılır mı?

Ayrıntılı değerlendirme gereken hastalardan ek olarak tomografi ya da manyetik rezonans görüntüleme alınabilir. Ayrıca , tanı ve/veya tedavide Protetik Diş Tedavisi Uzmanı, Ağız Diş ve Çene Cerrahı, Ortodonti Uzmanı, Psikolog, Psikiyatrist, Fizik-Tedavi Uzmanı gibi uzmanlarla beraber çalışmak gerekebilir.

Çene eklemi ağrılarının tedavi yöntemleri nelerdir?

  • Gece uyurken ya da gün içinde dişlerini sıkan ve gıcırdatan hastalara öncelikle en basit yol olarak önce gece plağı yapılmaktadır. Eklemde ses ağrı ve ağız açıklığında azalma olduğu durumlarda ilaç tedavisi ile birlikte temporomandibular eklem splinti yapılmaktadır.
  • Tedavide dişleri aşındırarak, dişlerdeki aşınma odaklarının belli seviyeye getirilmesi gerekebilir ve bu tedavi dişlerde ileri, ek diş tedavilerini (diş dolguları, kanal tedavisi, sabit protezler gibi) gerektiren diş hassasiyetine neden olabilir.
  • Tedavide antienflamatuar, kas gevşetici ve sedatif gibi çeşitli ilaçlar önerilebilir. Sürekli kullanmakta olduğunuz ilaç ve/veya genel sağlığınız ile ilgili rahatsızlığınız varsa, hekiminizi mutlaka bilgilendiriniz.
  • Eğer gerekirse hasta tedavi amacıyla psikolog, psikiyatri veya fizik tedavi uzmanlarına yönlendirilebilir.

Gece plağı ve temporomandibular eklem splinti hangi faydaları sağlar?

Öncelikle kas boyunda uzama meydana geldiğinden eklemde rahatlama meydana gelir. Ayrıca diş gıcırdatma ve sıkmaya karşı dişler korumaya alındığından dişlerde oluşabilecek hasarlar azalır.

Gece plağı ya ya temporomandibular eklem splinti alerji yapar mı?

Bu materyaller bazı hastalarda alerjiye neden olabilir, bu gibi bir durumda hastanın hekimini bilgilendirmesi gerekir.

Gece plağı ya da temporomandibular eklem splintini nasıl kullanırım?

Hasta, splintini hekiminin açıkladığı şekliyle, önerilen zamanlarda kullanmalıdır. Hasta, başlangıçta apareye uyum sağlamakta zorlanabilir ancak zamanla bu duruma alışır. Apareylerin kullanımı, bakımı ve kontrolleri ile ilgili önerilere mutlaka uymanız gerekir.

Gece plağı ya da temporomandibular eklem splintini değiştirmem gerekir mi?

Kuralına uygun kullanılsa bile aparey malzemesinde bir süre sonra değişiklikler meydana gelebilir ve yenilenmesi gerekir. Yenilenmesi durumunda mali bedeli hasta tarafından karşılanır. Doğru kullanılmayan ve hekim tarafından denetlenmeyen splintler dişlerde kaymaya ve/veya ağrıya neden olabilir.

Gece plağı ya da temporomandibular eklem splintini nasıl temizleyebilirim?

Yumuşak bir fırça yardımıyla takmadan önce ve çıkardıktan sonra sabun ile fırçalayınız. Splintinizin temizliği için size önerilen temizleme talimatlarını mutlaka uygulayınız. Kullanmadığınız zamanlarda içinde temiz su bulunan bir kapta bekletiniz. Splintinizin kuru kalması yapısındaki maddenin bozulmasına yol açar.

Gece plağı ya da temporomandibular eklem splintinin tedavi süresi ne kadardır?

Gece plağında, ölçü ve teslim seansı olarak 2 seansta teslim edilir.

Temporomandibular eklem splintinde ise ölçü ve teslim seansının yanı sıra splinte ekleme çıkarma yapmak amacıyla, hastanın periyodik olarak kontrollere gelmesi gerekmektedir.