EPHESUS CHECK-UP

EPHESUS PERİYODİK AĞIZ BAKIMI (CHECK-UP)

Sağlıklı ve temiz bir ağız için 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimi kontrolünden geçmek gerekir. Bu kontrol sırasında ağzınız ve dişleriniz için bir check-up işlemi yapılır. Hamilelik planı olan bayan hastalarda, hamileliği sırasında hormonal olarak dişetleri kanamaya meyilli olduğundan ve hamilelik sırasında(1-3 ay ve 6-9 ay) herhangi bir işlem yaptıramayacağından özellikle hamilelik öncesi bu bakımları yaptırması önemlidir.

Bu kontrol sırasında hangi işlemler yapılır?

  • Diş taşı temizliği
  • Dişteki lekelenmelerin giderilmesi
  • Temizlik sonrası dişlerin cilalanması
  • Klinik ve radyografik muayene ile ağızda var olan çürük ve dişeti problemlerinin tespiti yapılıp hasta bilgilendirilir.
  • Temizlik sonrası hastanın ağzında tedavisi yapılacak bir durum yoksa dişleri güçlendirmek amacıyla hastaya florür jel uygulanır.
  • Son olarak da doğru diş ve dil fırçalama ve diş ipi kullanımı ile ilgili hastaya ağız hijyeni eğitimi verilir.

Neden bu periyodik bakımı yaptırmam gerekiyor?

Zaman bağlı olarak dişlerde diş taşı birikimi ve renklenme olur. Bu diş taşlarının ve renklenmenin temizlenmesi gerekir. Ayrıca ağzınızdaki mevcut durumun bir genel değerlendirmesi ve ağız bakım eğitimi için bu periyodik tedaviyi yaptırmanız sizin için faydalı olacaktır.

Periyodik ağız bakım işlemi ne kadar sürer?

Tedavi süresi 30-60 dakika arası zaman almaktadır.

Bu işlemler sırasında anestezi yapılır mı?

Normal bir temizlik için anestezi gerekmez. Ancak dişeti altına yerleşmiş diş taşlarının temizliği için anestezi yapılır.

Bu işlem sırasında ağrı ve hassasiyet meydana gelir mi?

Diş yüzeyinde dişeti çekilmesi olan alanlarda ve dişeti altında yerleşmiş diş taşları temizlenirken sadece bir miktar hassasiyet olabilir. Ancak diş taşı temizliği sonrası uygulanan florür mevcut olan ve oluşacak olan hassasiyetlerinizi minimum seviyeye indirmektedir.

Temizleme amacıyla kullanılan cihazlar dişlerime zarar verir mi ve ya dişetlerimde kanamaya neden olur mu?

Diş taşı temizliği yapılırken dişleriniz normalde bir zarar görmez. Ancak hatalı kullanım olması durumunda dişlerde çok az çizilmeye neden olabilir. Dişetlerinde de işlem sırasında minimum şekilde kanama olabilir. Ancak bu kanama çok az miktarda ve sızıntı şeklinde olmaktadır. İşlemden sonra kanamalarınız devam etmez.

Bu periyodik bakım sonucunda dişlerimin renginde açılma meydan gelir mi?

Bu uygulama ile diş taşlarınız elimine edilip sonrasında ise dişlerdeki lokal lekelenmeler giderilir. Bu uygulama sonucunda dişleriniz sadece kendi doğal rengine kavuşmaktadır. Ancak daha fazla beyazlık isteyen hastalara beyazlatma işlemi yapmak gerekir.

Hangi zaman aralıkları ile bu bakım işlemini yaptırmam gerekir?

Normal şartlarda 6 ayda bir rutin kontroller için diş hekiminize gelmeniz gerekir. Hekiminizin yaptığı muayenede gerekli görülürse bu temizlik işlemi tekrarlanır.

Ağzımda koku var ve diş fırçalarken dişetlerimde kanama meydana geliyor. Bu bakım sonrası bu durumlarda düzelme olur mu?

Ağız kokusu ve diş eti kanaması diş taşı, dişeti iltihabı ya da dil kaynaklı olabilir. Bu bakım sırasında bu problemler giderileceğinden ağız kokusu ve dişeti kanaması geçecektir. Eğer geçmeyen bir ağız kokusu varsa bu problemin diğer sebepleriyle ilgili hekiminiz sizi bilgilendirecektir.

Dil temizliği neden önemlidir? Benim de rutin ağız bakımında dil temizliği yapmam gerekir mi?

Dil yapısı itibarıyla pürüzlü ve girintili bir yapıya sahiptir. Bu durum dilde çok fazla yiyecek artığı ve bakteri birikimine neden olmaktadır. Bu durumu hastaya göstermek ve alışkanlık kazandırmak amacıyla dil temizliği özellikle hastaya gösterilmektedir. Hastanın da evde nasıl temizleyeceği hastaya ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Rutin ağız bakımında dil temizliğinin de mutlaka yapılması gerekmektedir.

Florür jeli bana ne gibi bir fayda sağlar? Alerji yapar mı?

Ağzınıza uygulanan florür jeli, dişlerinizi çürüklere karşı koruyup dişin üst mine tabakasını daha dayanıklı bir hale getirmektedir. Ayrıca alerji ve ya başka bir zararı da gözlemlenmemiştir.

Florür uygulaması nasıl yapılır?

Dişler temizlendikten sonra tamamen kurutulur. Daha sonra uygulama aparatının içine florür doldurularak ağzınıza uygulanır. 3-5 dakika beklendikten sonra materyal tamamen temizlenir. Uygulama sonrası hastanın 30-45 dakika boyunca yeme ve içmeye ara verip, ağzını çalkalamaması gerekmektedir.

Bu periyodik bakım uygulamasının yaş sınırı var mıdır?

Bu periyodik bakım her yaşta diş taşı varlığında uygulanabilmektedir. Hamilelikte de sadece hamileliğin 2. evresi olan 3-6 ay dönemi dışında uygulanabilmektedir. Florür uygulaması daha çok daimi dişlere uygulanmakla beraber süt dişlerine de  uygulanabilmektedir.