DİŞ SIKMA

BRUKSİZM (DİŞ SIKMA ALIŞKANLIĞI) VE EKLEM PROBLEMLERİ

Bruksizm nedir?

Toplumdaki bireylerin çoğunda görülen farkında olmadan diş sıkma ve diş gıcırdatma alışkanlığı oldukça rahatsız edici ve çene eklemine, dişlere zarar verici bir durumdur. Özellikle geceleri uyurken çeneyi kapatan kasların aktif olmasıyla sürekli ve kuvvetli bir ısırma kuvveti mevcuttur.

Bruksizmin sebepleri nelerdir?

Stres ve yorgunluk en önemli etkendir. Bazı durumlarda psikolojik travmalardan sonra görülebilir veya mevcut durum daha agresif hale gelebilir?

Bende Bruksizm olduğunu nasıl anlarım?

Sabahları uyandığınızda çenenin geniş bir alanına yayılan sinsi bir ağrı olabilir. Gerilim tipi baş ağrısı olabilir. Özellikle uzun dönem geçtikten sonra alt ve üst dişleriniz aşınmadan dolayı aynı seviyeye gelecek şekilde düzleşmiş ve keskin bir hal alabilir. Sizle beraber uyuyan yakınınız dişlerinizi gıcırdattığınızı size söyleyebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Başlangıç olarak dişlerinizin durumuna göre sert veya yumuşak bir materyalden yapılmış size özel hazırlanmış gece plakları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kas gevşeticiler kullanabilirsiniz. İyileşmeyen vakalarda veya gece plağını kullanamayan hastalarda botoks uygulaması yapılabililir.

Botoks uygulaması nedir?

Bir bakteri toksininden elde edilen Botulinum toksin maddesinin ilaç haline dönüştürülmüş formunun yanağın dışından çeneyi kapatan en güçlü kas gruplarının içerisine enkejte edilmesi işlemidir. İlacın uygulamasını takiben kasın fonksiyonunun bir kısmı bloke edilerek diş sıkmanın şiddeti azaltılmaktadır.

Botoks zararlı mıdır, herkese yapılabilir mi ?

İnsan vücuduna uygulanabilir formda hazırlanan ilacın dozu yapılacak işleme göre ayarlandığında hiç bir zararı yoktur. Teşhis edilmiş aşırı alerjik bireyler hariç herkese yapılabilir. Ancak bu işlemler ciddi bir eğitim ve tecrübe gerektirdiğinden mutlaka alanında uzman doktorların yapması gerekmektedir. Kas ve deri anatomisi bilinmeden ve ilacın dozajı doğru ayarlanmadan yapıldığında kalıcı hasarlar oluşabilir.

Botoks uygulaması tekrarlanabilir mi?

İlacın etkisi geçtikten sonra işlemin tekrar uygulanmasının hiç bir zararı yoktur. İlacın etkisinin geçmesi, yapılan kişiye göre değişmekle birlikte 1-1.5 yıl sonra olur.

Çene eklemlerimde açılıp kapanırken ses geliyor, ağrı hissediyorum, ne yapmalıyım?

Temporomandibular eklem dediğimiz çene ekleminde alt çene kemiği ve üst çene kemiği arasında elastik bir bant vardır. Bu üç yapı sağlıklı bireylerde uyum içinde çalışır. Eğer bu uyum bozulursa ilk başlarda çene açılırken ağrı ve kasılmalar olur. Durum kötüleştikçe açıp kapatırken ‘klik’ sesi gelmeye başlar, bazı bireylerde çene zor açılır ve açılıp kapanırken ağrı olur. Eklemin yapısı bozuldukça çenenin hareketlerinde sağa veya sola doğru kaymalar olur, çeneyi açtıktan sonra alt çene eklemdeki yerinden öne doğru çıkar ve kilitlenerek geri kapatamaz hale gelinir. Bazı durumlarda da ya hiç açılmaz ya da çok az açılır. Bunlardan bir veya daha fazlasını yaşıyorsanız çene ekleminde sorun yaşıyorsunuz demektir. En kısa zamanda bir çene cerrahisi uzmanına muayene olmalısınız.

Bu tür rahatsızlıklar nasıl tedavi ediliyor?

İlk önce sorunun kaynağını bulmak gerekir. Bazı dişsiz hastalarda kapanış bozulduğunda bu sorun sıklıkla ortaya çıkar. Tedavisi de dişsizliğin size en uygun tedavi yöntemleriyle çözülmesidir.

Dişlerde çapraşıklıktan dolayı kapanış bozukluğu olduğunda ortodontist ile çene cerrahı birlikte bu durumu çözebilir.

Bazı durumlarda gömülü 20 yaş dişlerinin ağrısı tüm çeneye özellikle eklem bölgesine yayılabilir. Gömülü dişlerin çekimi ile durum düzelebilir.

Eklemin yapısında bir bozulma ve buna bağlı çenede kayma olduğunda size özel hazırlanmış gece plakları ile eklemdeki yapıların normal pozisyona gelmesi sağlanarak durum düzeltilebilir.

Eklem yapısında ileri derecede bozulmalar olduğunda eklem içi yıkama ve kayganlaştırıcı ilaç enjeksiyonu dediğimiz ‘Artosentez’ tedavisi ile birkaç seans sonunda ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Aşırı derecede diş sıkması olduğunda ekleme çok fazla yük gelmesi söz konusudur. Bu durumda çeneyi kapatan kasların aktivitesini azaltmak için gece plağı veya eklem splinti yapılabilir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi sitemizde Protetik Diş Tedavisi bölümünde bulabilirsiniz.