DİŞ ETİ HASTALIKLARI TEDAVİLERİ

Periodontoloji

Doğal dişlerin karşılaştığı; kanam, diştaşı, diş eti cebi, diş eti çekilmeleri, diş eti büyümelerinin teşhis ve tedavisi ile implantların çevresindeki yumuşak ve sert dokularda gelişen rahatsızlıkların teşhis ve tedavisiyle ilgilenir.

Dişleri ve implantların kendileriyle birlikte onları çevreleyen sert ve yumuşak dokuların sağlık durumunun devamlılığını gözetmektedir.

 • Diş taşı temizliği
 • Diş eti estetiğinin sağlanması
 • Kök yüzeyi temizliği
 • Fırçalarken diş eti kanamalarının tedavisi
 • Diş eti cebi temizlenmesi ve azaltılması (subgingival küretaj)
 • Sert ve yumuşak doku cerrahi işlemleri
 • Diş eti çekilmeleri
 • Diş eti büyümeleri
 • İmplant uygulamaları
 • Diş etinin istenmeyen renklenmelerinin tedavisi
 • Yanak ve dudağı dişlere bağlayan gereğinden uzun yumuşak diş eti bantlarının cerrahi olarak uzaklaştırılması (frenektomi)
 • Diş köklerinde meydana gelen kemik kayıplarında kemik dokusu nakli
 • Diş sallanmalarının tedavisi

İlk belirtisi dişlerinizi fırçalarken dişetleriniz sürekli kanar ve bu kanama genellikle geniş alanlara yayılır.

Dişetleriniz sağlıklı olduğunda sıkıca dişlerinize yapışık, soluk pembe renktedir. Dişlerle birleşimi birbirleriyle uyum içerisindedir. Hastalıklı dişetlerinin rengi kırmızı, şişmiş, parlak, etraflarında açık sarı veya açık kahverengi birikintileri olan, dişlerle birleşimindeki uyum bozulmuş haldedir.

Dişetlerinin iltihaplanması demek; enfeksiyonun sadece yumuşak dokuda değil aynı zamanda dişi destekleyen sert dokuda da olduğunun bir belirtisidir. Dişlerin etrafında normalden daha fazla şişlik olur. Dişetlerinize bastırdığınızda kötü kokulu sarımsı renkte iltihabi sıvı gelebilir. Dişlerde uzamalar ve normalden fazla sallanma olabilir.

İlk önce bir diş kliniğine randevu alıp muayene olmalısınız. Başlangıç periodontal tedavi denilen diş taşı temizliği ve plak uzaklaştırılması yapılır. Derin cep olan dişler, anestezi altında küretaj denilen kök yüzeyi kazıma ve iltihaplı dişetlerinin uzaklaştırılması işlemine tabi tutulur. Ağız bakımınızı nasıl yapacağınız konusunda sizlere bir eğitim verilir.

Dişetleriniz biraz toparladıktan sonra normalden fazla olan büyümüz dişetleri cerrahi işlemle düzeltilir. Dişeti çekilmesi olan dişlerinize yine cerrahi işlemler yeniden sağlıklı dişeti kazanımı sağlanır. Bu amaçla ağızın belli bölgelerinden dişeti nakli yapılabilir.

Sallanma olan dişlerinizin normal dişsel teması sağlanması için yanlardaki sağlam dişlere özel materyaller ile sabitlenmesi yapılır. Bu sayede dişin yerinde sabit durması ve çiğneme fonksiyonunun yeniden kazandırılması amaçlanır.

Ağız hijyeni durumunuzun ve mevcut tedavinin seyrinin takibi açısından tedavi bittikten sonra 6 ayda bir mutlaka kontrole gelmelisiniz.

Her bireyin kendine özgü olmakla birlikte ortalama bir seviyede olması gereken standart bir yeri ve şekli vardır. Özellikle üst dişlerimiz, gülerken pembe ve beyaz estetik uyumunu daha belirgin ortaya koyar. Sağ ve sol dişler ve dişetleri birbirleriyle uyumlu simetrik bir formdadır. Gülerken 1-2 mm görünürler veya sadece dişler görünür.

 • Özellikle üst dişler ve dişetleri gülerken 3-4 mm veya daha fazla görünürse (gummy smile),
 • Bir veya daha fazla kök yüzeyi açığa çıkacak şekilde dişetleri çekildiğinde
 • Doğuştan veya ortodontik tedavi gibi mikrotravmaya bağlı olarak dişin beyaz kısımlarını büyük ölçüde kapatacak şekilde dişetlerinin büyüdüğü durumlar

Dişeti büyümelerinde öncelikli olarak büyümeye sebep olan etkenin uzaklaştırılması gerekir. Lokal anestezi altında uzman bir hekim tarafından yapılabilir. Dişeti büyümelerinin tedavisinde simetrik olacak şekilde fazlalık olan dişeti dokuları uzaklaştırılır. Çok fazla kanaması olmayan, işlem sonunda basit ağrı kesicilerle hastanın rahatlıkla iyileşebileceği işlemlerdir.

Dişeti çekilmelerinde ilk önce kök yüzeyi düzleştirilir. Diş taşı ve plak uzaklaştırılır. Uzman bir doktor tarafından çekilmenin boyutuna ve yerine göre en uygun cerrahi yöntem belirlenir. Bazı vakalarda dişetleri kök yüzeyini kapatacak şekilde hareketlendirilir. Bazı vakalarda dişeti dokusu damaktan alınarak çekilen yere özel teknik ve dikiş malzemeleri ile nakledilir.