Dental İmplant Uygulamaları

1.DİŞ İMPLANTLARI

Eksik dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen dişin kök yapısına benzer olan titanyum materyalinden üretilen doku dostu vidaya benzeyen sistemlerdir. Çene kemiğinin uygun yerine yapılan implantlar diş kökü gibi görev yapar. Üzerine de porselen dişler yerleştirilir veya takma damak protezler yerleştirilir.
Halk arasında sadece asılsız bir söylentiden ibarettir. İmplant materyali olarak insan vücuduna en uygun yapıda metal olan titanyum kullanılmaktadır. Ortopedi, beyin cerrahisi ve diş hekimliğinde onlarca yıldır güvenle uygulanmaktadır. Bugüne kadar titanyuma bağlı bir yan etki, hastalık, alerji veya kanser benzeri bir vaka rapor edilmemiştir. Güvenle yaptırabilirsiniz.
İmplantların çene kemiğine yerleştirildiğini düşündüğümüzde; kemik iyileşmesini bozabilecek hastalıklar dışında ve herhangi bir yöntemle düzeltilemeyecek kadar az miktarda kemiği olan hastalar dışında herkes implant yaptırabilir.

Kemik iyileşmesini bozabilecek sistemik hastalıklar; kontrol altında olmayan diabet, osteoporöz gibi hastalıklardır. Düzenli kontrol altındaysanız ve doktorunuz izin verirse implant yaptırabilirsiniz. Ayrıca aktif kemoterapi ve radyoterapi gören hastalarda, yakın dönemde bunlara maruz kalmış hastalarda, kemik erimesini önleyici bifosfanat grubu ilaç kullanan hastalarda implant uygulamaları sakıncalıdır. Büyüme gelişimini henüz tamamlamamış genç bireylerde implant için erkendir. Son olarak ağız bakımını yapmakta zorlanan yaşlı, hasta ve engelli bireylerde implant yapılması uygun değildir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus; size yapılacak implantın tüm testlerden geçmiş, gerekli çalışmaları yapılmış ve en yetkili kurumlardan uygulanabilir sertifikası almış olmasıdır. Merdiven altı diye tabir ettiğimiz kalitesiz, ucuz, garanti belgesi olmayan implantları yaptırmamalısınız. Mutlaka size yapılacak implantla ilgili gerekli bilgileri edininiz ve garanti belgesini isteyiniz.

Aynı zamanda implant uygulamasını yapan ve üstüne protezi hazırlayan doktorunuz da bu konuda uzman ve oldukça tecrübeli olmalıdır. Her diş hekimi implant yapamaz. Çok iyi bir implant ve kaliteli bir kemik dokusu olsa da uygulamayı yapan doktor yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değilse sonuç başarısız olabilir.

Son olarak bazı durumlarda implant yapıldıktan sonra bireylerde kemik metabolizmasını olumsuz etkileyen sistemik hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda doğal dişler ne kadar risk altındaysa implantlar da en az onlar kadar risk altındadır.

Ameliyat sonrası iyileşmeyi geciktirir. Sigara içmeyen bireylere göre en az 2-3 kat daha fazla kemik erimesi ve implantın kaybedilme riski söz konusudur. Bilimsel çalışmalarda sigara kullanımının implant ile kemiğin kaynaşmasını olumsuz etkilediği ispatlanmıştır.
İmplant yapılmasındaki amaç dişlerin kökünü taklit etmektir. Doğal dişler gibi davranır, onlar kadar ömre sahiptir. Bu yüzden hastanın yaşam boyu kullanabilmesi için yapılır. Çene kemiğinin içine başarılı bir şekilde kaynadıktan sonra bireyler bakımını çok iyi yaptığı sürece yenilenmesine gerek yoktur.
İlk önce bu konuda uzman diş hekimlerinin olduğu, yeterli alt yapısı olan bir ağız diş sağlığı polikliniğine başvurup çene filmi alındıktan sonra ilk muayeneniz yapılır. Sizin çene kemiğinize en uygun tedavi planı yapıldıktan sonra eğer gerekliyse çene kemiğinizin düzenlenmesi, implant için yeterli seviyeye gelmesi sağlanır. İmplantlar yerleştirilir. Genellikle kemiğin durumuna göre 3-6 ay arası iyileşme için beklenir. Daha sonra porselen dişler veya hareketli protezler implant üzerine yerleştirilir. Bazı durumlarda çene kemiği durumu iyiyse implantın yapılmasını takiben üstüne porselen dişler takılabilir.
Tek veya çoklu diş eksikliklerinin tedavisinde klasik yöntemlerde komşu sağlam dişler kesilip küçültülerek köprü sistemi ile tedavi edilir. Bu uygulamada sağlam olan dişleriniz de bütünlüğünü kaybeder. Ancak implant uygulandığında sağlam dişlere dokunulmadan tek ve çoklu diş eksiklikleri tedavi edilebilmektedir.

Çok fazla diş kaybeden ve ağzında hiç dişi olmayan hastalar klasik yöntemlerde tam veya yarı damak şeklinde hareketli protezlerle tedavi edilmektedir. Bu tür protezlerde zamanla çene kemiğinde erimeler ve destek dişlerde sallanma, çürüme olabileceğinden protezin ağız içinde tutuculuğu azalmaktadır. Konuşurken bile bu tür protezler ağızdan çıkabilmektedir. Aynı zamanda çene kemiklerine sürekli bir baskı geleceği için kemik erimesi de ortaya çıkar. İmplant uygulamalarıyla bu sorunlar da çözülmüş olur.

Tekli ve çoklu diş eksikliklerinde çene kemiğinin uygun yerlerine yeterli sayıda implant uygulanarak sabit porselen dişler yapılabilir. Tam dişsiz hastalarda uzun süre hareketli protez kullanıldığında kemik erimesi olmaktadır. Bu protezlerin ağızda yerinden oynamadan durabilmesi için 2 veya 4 adet implant yapılmasıyla damak protezler bunların üzerine oturtulup yerinden oynamadan kullanılabilir.
 
Çekilecek olan dişin bulunduğu kemik bölgesinde aktif bir enfeksiyon yoksa ve implantın vidalanabilmesi için yeterli seviyedeyse diş çekilip hiç beklemeden aynı seansta implant yaptırabilirsiniz.
Bazı bireylerde çene kemiğinin kalitesi implantın vidalanırken oldukça sıkı bir şekilde kemiğe tutunmasına izin verir. Bu tarz kemiklerde uygun bir implant sistemi kullanıldığında ve üst yapı için tecrübeli bir laboratuvar alt yapınız varsa aynı gün dişinize kavuşabilirsiniz. Bu diş geçici bir süre kullanılabildiği gibi daimi olarak da yapılabilir.

İmplant için yetersiz kemik varlığınızda ilk önce 3 boyutlu çene filmleri alınıp; alt çenede sinir kanalı, üst çenede burun tabanı ve sinüs boşluklarının durumuna bakılır. İmplantın yapılacağı yerler ve kaç adet olacağına karar verildikten sonra kemik arttırmak için en uygun yöntem belirlenir. Bunlar;

 • Üst çenede sinüs tabanı yükseltme işlemi
 • Yapay kemik tozları veya kemik blokları
 • Titanyumdan yapılmış küçük vidalar ve pinler, ağ şeklinde özel bariyerler
 • Eriyebilen veya eriyemeyen bariyer membranlar
 • Çene kemiğinden veya kalçadan alınan blok şeklinde kemik dokuları
 • Bireyin kanından elde edilen özel sıvılarla yapay kemik tozlarının birleştirilmesi

Bu yöntemler gerçekleştirildiğinde çoğunlukla implantın kemiğe kaynaşma süresi normalden daha uzun sürer. Ancak uzun dönemde başarılı bir implant kemik kaynaşması; üstüne yapılacak protezin ömür boyu kullanılabilmesi demektir.

 

2. ALL ON FOUR- ALL ON SİX İMPLANT SİSTEMİ

Tüm dişlerini kaybetmiş veya mevcut dişlerin çekimi sonrası dişsiz kalacak olan hastalarda çene kemiğine ilave işlemler yapmaksızın (sinüs yükseltme, yapay kemik uygulamaları ) tüm çeneye 4 veya 6 implant yerleştirilir. Arkadaki implantlar açılı bir şekilde, öndekilerde düz bir şekilde yerleştirilir. Aynı gün implantların üzerine vidalanabilir, sabit protez takılır ve hastanın diş sorunu ameliyat günü çözülmüş olur. Yeterli kemik hacmine sahip, implant ameliyatına engel olan herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan, Bu protez 3-6 ay arası kullanıldıktan sonra devamlı kullanacağı esas protezi yapılıp aynı implantların üzerine vidalanır.
 • Bütün dişleri eksik olan hastalarda ameliyatla aynı günde hastalar implantlara uygun sabit diş protezini takabilir.
 • Tüm tedavi için gerekli seans sayısı ve süresi klasik sistemlere göre daha az olduğundan özellikle zaman problemi olan, şehir dışından, yurt dışından gelen hastalar için büyük kolaylıktır.
 • Üst çenede sinüsler, alt çenede damar sinir kanalı ameliyat alanının dışında olduğundan komplikasyon riski daha azdır.
 • Operasyon süresi de daha kolay ve kısadır çünkü; kemik yükseltme, kemik tozu uygulanması gibi ameliyatı ve iyileşme sürecini uzatan yaklaşımlar bu sistemde yapılmaz.
 • Daha az sayıda implant kullanıldığından ve ilave kemik yapıcı materyaller kullanılmadığından maliyeti de daha azdır.
 • Her bireye özel dizayn edilen protezler ile gülme hattı, yanak dudak desteği daha iyi dizayn edileceğinden hasta memnuniyeti daha yüksektir.
 • Belirli aralıklarla vidaları sökülerek rahatlıkla çıkarılabildiği için temizliği, bakımı daha kolaydır.
 • Özellikle bulantı refleksi olan hastalarda üst çenede damak kısmına gelen bir parçası olmadığından rahatlıkla kullanılabilir.

İlk önce detaylı bir klinik ve röntgen muayenesi yapıldıktan sonra 3 boyutlu tomografi üzerinde anatomik yapılar, kemik genişliği ve yüksekliği tespit edilir. Bunlara göre cerrahi plan yapılır.

Genellikle sabah saatlerinde hasta cerrahi işleme hazırlanır. Bu sayede hastanın ameliyat sonrası takibi ve aynı günde protez teslimi yapılabilir. İmplantlar yerleştirilir. Aynı gün geçici diş protezi implantlar üzerine yerleştirilir. 3 ay sonra da daimi dişler hastaya teslim edilir.

 

3. ZİRKONYUM İMPLANTLAR

Materyal olarak beyaz metal olan zirkondan üretilmiş olan; ameliyatı, iyileşme süresi ve porselen uygulamaları klasik titanyum implantlarla aynı olan dental implant sistemidir.
 • Rengi beyaz olduğu için özellikle ön bölgelerde estetik olarak mükemmele yakın sonuçlar verir.
 • Daha hijyeniktir.
 • Tamamen doğal bir malzemedir.
 • Kemiğe uyumu gayet iyidir.
 • Oldukça dayanıklıdır

Klasik implant ameliyatlarında olduğu gibi lokal anestezi altında kolaylıkla uygulanabilir. İyileşme süresi de çene kemiğinin durumuna göre 3-6 ay arasında değişmektedir. Bazı vakalarda aynı seans implantın üzerine yine zirkonyumdan yapılmış estetik porselen kaplama yaptırabilirsiniz.

Kemik iyileşmesini bozabilecek hastalıklar dışında her hastaya güvenle yapılabilir. Dişçi korkusu olan hastalarda genel anestezi ile uygulanabilir.

Normal implant ameliyatından sonra uygulanacak prosedürlerin aynısı geçerlidir. Doktorunuzun tavsiyelerine uymanız ve reçete ettiği ilaçları kullanmanız halinde beklenmedik bir şikayetiniz olmayacaktır.
 

4. YAPAY KEMİK ARTTIRICI MATERYALLER

Çene kemiğinde çeşitli nedenlerle oluşan kayıpları yerine koymak için kullanılan yapay şekilde fabrikasyon hazırlanmış özel materyallerdir.

Genellikle hayvanların kemiklerinden veya insan kemiklerinden elde edilir. Bir dizi işlemden geçtikten sonra organik kısım dediğimiz köken aldığı yapıya ait tüm özellikleri arındırıldıktan sonra sadece inorganik (sert kısmı) kalır. Aynı zamanda sentetik olarak tamamen laboratuvarda üretilen formları da vardır.

Kullanım amacına göre çok ince toz şeklinde ve daha iri tanecikli şekilde olabilir. Blok şeklinde olup kemiğe vidalanabilen formları da vardır. Aynı zamanda macun gibi olup şırıngadan sıkılarak kemiğe uygulanabilirler.

Kemik tozu uygulanan durumlarda kemik tozunun üzerini örterek; ağız içindeki tükürük, yemek artığı, travmalardan kemik tozunu koruyan özel yapılardır. Kemik tozunun dağılmadan bütün halinde daha kaliteli ve hızlı iyileşmesini sağlar.
Tamamen fabrikasyon olarak çeşitli sentetik veya metal malzemelerden elde edilebilir. Hayvansal kaynaklardan elde edilebilir. Hayvansal kaynaklardan elde edilenler belirli bir süre geçtikten sonra kendiliğinden eridiğinden çıkarılmaya gerek yoktur. Ancak metal destekli olanlar kemik oluşumu gerçekleştikten sonra mutlaka çıkarılmalıdır.

Bu tür malzemeler elde edilirken çok uzun yıllar süren birçok laboratuvar araştırmaları, biyolojik testlerden geçirilir. Önce hayvanlarda sonra da gönüllü bireylerde uygulanır. Uzun yıllar takip edildikten sonra dünyada ki en yetkili kuruluşların denetim ve testlerine tabii olup sertifika alırlar. Sadece bu sertifikaları alan ürünler insanlarda uygulandığında genel bir sağlık problemi olmadığı sürece sonuçlar yüz güldürücüdür.

Özel bir sağlık probleminiz yoksa (alerji, diabet, kemoterapi, radyoterapi gibi) beklenmedik bir sorunun ortaya çıkma ihtimali oldukça düşüktür.